VZHĽAD

Birma je polodlhosrsté plemeno, ktoré je podľa klasifikácie FIFe zaradene do skupiny II.

Birma pôsobí dojmom mohutnej majestátnej mačky. Patri medzi stredne veľké plemená. Hmotnosť mačky sa pohybuje v priemere okolo 3,5 kg, kocúra okolo 4,5-6kg.

Končatiny sú kratšie, pevné, labky guľaté.

Hlava biriem je širšia, nie príliš trojuholníková, so zaobleným čelom a výraznou bradou ktorá nesmie ustupovať. Nos je stredne dlhý a má „Románsky profil“.

Oči sú oválneho tvaru a ich farba musí byť modrá . Uši sú menšie, zaoblené, posadené stredne ďaleko.

Priemerne dlhý chvost siaha optimálne medzi lopatky, je dobre osrstený.

Srsť biriem je jemná a svetlá so zreteľne ohraničenými odznakmi (tmavšie sfarbená tvár, uši, nohy, chvost a u kocúrov aj semenníky). Farba srsti je biela, až škrupinovo krémová, s postupujúcim vekom táto farba tmavne.

Odznaky sú uznávané v týchto základných farbách:
seal (čiernohnedá), blue (modrá), chocolate (čokoládová), lilac (lilavá), red (červená) a cream (krémová).

Birma je známa najmä vďaka bielym labkám pre ktoré je výstižný názov „ ponožky“. Na zadných končatinách biela pokračuje k päte v tvare obráteného písmena „V“, takzvané ostrohy.

POVAHA

Birma má pokojnú, vyrovnanú povahu. Je veľmi prispôsobivá, učenlivá a inteligentná. Birma nepatrí medzi rezervované, odťažité mačky, ktoré sa vyhýbajú spoločnosti. Nie je ani nadmerne prítulná, ale ani nadmerne nezávislá. „Neobťažuje“ človeka vynucovaním si neustálej pozornosti, ale keď cíti potrebu blízkosti, vie veľmi nevtieravým spôsobom upútať vašu pozornosť.

Birma nie je ani nadmerne prítulná, ale ani nadmerne nezávislá. „Neobťažuje“ človeka vynucovaním si neustálej pozornosti, ale keď cíti potrebu blízkosti, vie veľmi nevtieravým spôsobom upútať vašu pozornosť.

Toto plemeno postráda známky agresivity. Svoju nespokojnosť dáva najavo fučaním. Ak sa dostane do situácie ktorá je pre ňu nepríjemná radšej volí útek.
Dobre toleruje iné zvieratá v domácnosti a nemá problém ani v spolužití s deťmi. Birma nemá deštrukčné sklony a tak nie je dôvod obávať sa doškriabaného alebo zničeného nábytku.

Hlasové prejavy Biriem sú jemné a melodické. Hlasnejšie bývajú len v období ruje.

STAROSTLIVOSŤ

Srsť Biriem sa vďaka svojej štruktúre nechlpí a starostlivosť o ňu je veľmi jednoduchá, stačí ju raz týždenne jemne prečesať. V období výmeny srsti sa môže frekvencia česaní mierne zvýšiť, aby sme predišli prípadným problémom vyplývajúcim z tvorby bezoárov ( chuchvalcov srsti ) v jej zažívacom trakte.

Ostatná starostlivosť je rovnaká ako u iných plemien mačiek.

© 2015 Medicat